Michael Keenan

Minister for Human Services and Digital Transformation
'Our Vision for Australia’s Digital Future'
Wednesday, 21 November 2018
Arrive from 11.30am, lunch 12 noon, speaker 12.30 concludes 1.30pm
Canberra - 16 National Circuit, Barton ACT 2600

Registrations for this event are now closed. Please contact reception for further details.

The Coalition Government has a vision for Australia to become a world leader in digital transformation and one of the top three digital governments by 2025.

To reach that goal, the Government is preparing its first ever Digital Transformation Strategy which will include a detailed roadmap outlining the key steps that must be taken on the journey forward.

Minister for Human Services and Digital Transformation Michael Keenan will unveil the Strategy on November 21, along with the roadmap and other key initiatives within his portfolio.


Michael Keenan was sworn in as Australia’s Minister for Human Services and Minister Assisting the Prime Minister for Digital Transformation on 20 December 2017. Michael is the Minister responsible for the operations of the Department of Human Services including Centrelink and Medicare.

Michael has previously held significant ministerial positions including Australia’s Minister for Justice (September 2013 – December 2017) and Minister Assisting the Prime Minister for Counter Terrorism (May 2015 – December 2017). His roles during this time included leading the Commonwealth’s efforts to counter violent extremism and ensuring effective and integrated implementation of Australia’s Counter-Terrorism Strategy.

As the Justice Minister Michael lead the Commonwealth’s work to combat serious and organised crime both domestically and abroad, securing cooperation with states and territories as well as international counterparts on criminal matters.

Michael was born and raised in Stirling and at the Federal election on 9 October 2004, Michael was elected as the Member for Stirling with the support of his wife Georgina who together have three young children.

Upon entering Parliament, Michael served on numerous committees including the Joint Select Committee on the Christmas Island Tragedy from March to June 2011 and the Joint Select Committee on Australia’s Immigration Detention Network from June 2011 to March 2012.

He also served on the Joint Statutory Committees for the Australian Commission for Law Enforcement Integrity from February 2010 to July 2010, the Australian Crime Commission Committee from February 2010 to July 2010 and the Law Enforcement Committee from November 2010.

On 6 December 2007, Michael was appointed Shadow Assistant Treasurer and proceeded to hold various Shadow positions including Shadow Minister for Superannuation and Corporate Governance, Shadow Minister for Employment and Workplace Relations, and Shadow Minister for Justice, Customs and Border Protection.

Michael was educated at Trinity College before completing further tertiary education, including a Bachelor of Arts (History and Politics) – Murdoch University and Charles University, Prague, Bachelor of Arts (Honours, Political Science) – Australian National University, and Master of Philosophy (International Relations) – Cambridge University.

During and after his studies, Michael held a range of employment positions from being a milk delivery person, barman and waiter, salesman, property consultant, Ministerial adviser and Deputy Director of the Liberal Party of Western Australia.