The Hon Richard Marles MP

Shadow Minister for Immigration and Border Protection
'Defining the values that drive modern Labor’s immigration approach'
Tuesday, 27 May 2014
Arrive from 11.30am, lunch 12 noon, speaker 12.30 concludes 1.30pm

Registrations for this event are now closed. Please contact reception for further details.

Richard Marles was elected to Federal Parliament as the Member for Corio in November 2007.

Born in 1967, Richard was raised in Geelong and educated at Geelong Grammar School. He has a LLB (Hons) and BSc from the University of Melbourne. He began his career with legal firm Slater and Gordon.

In 1998, he became Federal Assistant Secretary of the Transport Workers’ Union where he was responsible for bargaining with national transport companies and managing the union’s activities in the Australian Industrial Relations Commission.

In 2000, he became Assistant Secretary of the ACTU and ran the Working Hours Case, which gave workers the right, for the first time, to refuse unreasonable amounts of overtime. He was a member of the National Occupational Health and Safety Commission and led the ACTU’s work on OHS. He also led an innovative program of co-operation between the Australian and Papua New Guinea union movements.

He was Parliamentary Secretary for Innovation and Industry from June 2009 to August 2010, Parliamentary Secretary for Pacific Island Affairs from September 2010 to March 2013, Parliamentary Secretary for Foreign Affairs from March 2012 to March 2013 and Minister for Trade from July 2013 to September 2013.

He lives in Geelong with his wife Rachel and has four children, Sam, Isabella, Harvey and Georgia. He is a passionate Geelong Cats supporter, and owner of two poodles – Gary and Ablett.